Dolar : Alış : 13.5932 / Satış : 13.6177
Euro : Alış : 15.2159 / Satış : 15.2433

HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul7°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 646 İçerik Bulunuyor.

HABER

15-16 HAZİRAN DİRENİŞİ IŞIĞINDA HAKLARIMIZI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

16 Haziran 2015 - 825 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Anmalar»15-16 HAZİRAN DİRENİŞİ IŞIĞINDA HAKLARIMIZI SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Bugün 15-16 Haziran büyük işçi direnişinin 45. Yıldönümü. Bundan 45 yıl önce işçi sınıfı, örgütlenme özgürlüğünü ortadan kaldırmaya yönelik düzenlemelere karşı kitleler halinde direnişe geçmiş ve demokrasi mücadelesine altın harflerle büyük işçi direnişini yazdırmışlardır.

45 yıl önce büyük bir kararlılıkla sahip çıkılan haklar, ne yazık ki, 12 Eylül faşist darbesinin karanlığında gasp edilmiştir. 12 Eylül faşist darbesi en önemli yıkımlarından birini de işçi sendikaları üzerinde yaratmıştır.  12 Eylül’den sonra uygulanan özelleştirme ve taşeronlaştırma politikaları sonucu, toplumsal muhalefetin en önemli unsurlarından biri olan işçi sendikaları etkisizleştirilmiş, üye sayıları ciddi oranda azalmıştır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2015 verilerine göre, 12 milyon 180 bin 945 işçiden, 1 milyon 297 bin 464’ünün sendikalı olması bu politikaların bir sonucudur.

AKP’nin iktidarda olduğu 13 yıl emekçiler açısından en büyük hak kayıplarının yaşandığı bir dönem olarak tarihe geçmiştir. Ülkenin en değerli ve stratejik kaynakları özelleştirmeler yoluyla uluslararası ve yerli sermayeye peşkeş çekilmiştir. Esnek ve güvencesiz çalışma, taşeronlaştırma uygulamaları hızla yaygınlaşıp, kriz gerekçesiyle kitlesel işten çıkarmalar sürerken, düşük ücret ve maaş artışlarının dayatıldığı, emeğe yönelik saldırıların çok yönlü olarak hayata geçirildiği bir süreç yaşanmıştır. İktidar ve sermaye tarafından korunan sendikal yapılar nedeniyle işçi sınıfı büyük hak kayıpları yaşamıştır.

Yandaş sendikacılığın, taşeronlaşmanın yaygınlaştırıldığı, iş güvenliğinin hiçe sayıldığı ve işçi ölümlerinin arttığı bir dönemde, metal işçilerinin direnişi tüm emekçi sınıfının umudunu tazelemiştir.

Düşük ücret politikalarına son vermek, işverenlerin lehine olan sözleşmelere imza atan “sarı sendikalara” emek mücadelesinin doğru biçimini göstermek için, demokratik bir hak arama yöntemi olan grevi örgütleyen metal işçileri, 45 yıl önceki şanlı direnişin ruhunu yeniden canlandırmıştır.

Bugün yaşadığımız bu sürece karşı durmanın yolu dün olduğu gibi 15-16 Haziran ruhuyla mücadele etmekten geçmektedir. Emekçiler, bugün içinde bulunduğu sürece karşı yanıtını, tarihini hatırlayarak, tarihini yeniden yaratarak verecektir.

Bu yazıyı paylaş
İlgili Terimler :