Dolar : Alış : 13.5054 / Satış : 13.5298
Euro : Alış : 15.4799 / Satış : 15.5078

HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul10°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 645 İçerik Bulunuyor.

HABER

DERSHANE SİSTEMİNE DE, ÖZEL OKULA DA KARŞIYIZ

11 Aralık 2013 - 1.066 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»DERSHANE SİSTEMİNE DE, ÖZEL OKULA DA KARŞIYIZ

Balıkesir Şubemizin geleneksel dayanışma gecesine katılan Genel Başkanımız Veli Demir, son günlerin tartışma konusu olan dershaneleri “ucube” olarak niteledi. Dershanelerin özel okula dönüştürülmesine karşı olduklarını dile getiren Demir, özel okulların da devletleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Balıkesir Şubemizin Ekilmiş Restoran’da gerçekleştirdiği dayanışma yemeğine Genel Başkanımız Veli Demir, Genel Örgütlenme Sekreterimiz Osman Kandemir, Genel Basın Yayın Sekreterimiz Barış Düdü, Denetleme Kurulu Başkanımız Jülide Akköprü, Bursa Şube Başkanımız Özkan Rona, siyasi partilerin ve demokratik kitle örgütlerinin yönetici ve üyeleri katıldı.

Genel Başkanımız Demir, gecede yaptığı konuşmada, eğitim sisteminde sanata yer verilmediğini, müzik ve resim gibi ders saatlerinin düşürüldüğünü kaydederek “AKP iktidarının uyguladığı eğitim politikası, Osmanlı döneminden dahi gericidir. 1913 yılında iptidai mekteplerinde derslerin yüzde 17’si sanat derslerinden oluşurken bugün bu oran yüzde 5’lerdedir. 1913’te din içerikli derslerin ağırlığı yüzde 13’ken bugün bu oran yüzde 17’lere çıkmıştır” dedi.

Uluslararası bir değerlendirmede çocukların okuma, matematik ve fen bilimleri becerilerinde 65 dünya ülkesi içinde 44’üncü sırada yer aldığını kaydeden Demir şunları söyledi:

“Bilimsel, laik, demokratik, kamusal parasız eğitimi her yurttaşımızın ayağına eşit bir şekilde götürebilirsek, bu ucube olan dershane kendiliğinden kalkacaktır. Dershaneleri kaldırıp yerine ‘özel okul açacağım’ demek özelleştirmenin de özelleştirilmesi demektir. Biz hem dershane sistemine, hem de özel okula karşıyız. Özel okulların da kamulaştırılarak devlet okulu haline getirilmesini istiyoruz. Hükümet iktidara geldiğinde dershane sayısı 2 bindi. Bugün bu sayı onların ifadesi ile 3 bin 600, bizim ifademiz ile 6 bin civarında. Dershaneye giden öğrenci sayısı ise 350 bindi. Bugün bu rakam 2 milyon. Dershanelerde 50 bin öğretmenin yanı sıra en az 30 bin çalışan var. Bir yandan, ezberci, eleyici, seçkin, yarışma odaklı, sınav odaklı bir eğitim sistemini dayatacaksınız, bir yandan ‘dershaneyi kaldıracağım’ diyeceksiniz. Bu samimiyetsizliktir. Devletin tüm okullarına sahip çıkılsın, altyapısı geliştirilsin, öğretmen açıkları giderilsin, öğretmenlerin hakları verilsin, okulların ödenekleri arttırılsın ve bu dershane ayıbından kurtulunsun.”

KURTULUŞ, MUSTAFA KEMAL’İN IŞIKLI YOLUDUR

1927 yılından beri uygulanan karma eğitimin tartışmaya açıldığını kaydeden Genel Başkanımız Veli Demir, Avrupa, Japonya ve tüm çağdaş ülkelerde karma eğitim yapıldığını dile getirdi. Demir şöyle konuştu:

“Bu cemaat ve iktidar savaşı ülkemizin bağırsaklarının temizlenmesine katkı sunacaktır. Ülkenin hayrına olduğunu düşünüyorum. Düne kadar askeri vesayete karşılardı, şimdi karşı olmadıkları görüldü. Bu ülkenin cemaatlerin, tarikatların ve para babalarının vesayeti altında olduğu da görüldü. Bu ülkenin gelmiş geçmiş en gerici hükümetinin eğitimi getirdiği nokta ortadadır. Kurtuluşun yolu Mustafa Kemal’in ışıklı yoludur” dedi.

Gecede emekli üyelerimiz Aynur Dizbay, Şule Özkaya Aksu, Gülfer Demir, Vedat Demir, Halil Ayar, Veli Biçgin ve Emin Yiğit’e plaket verildi.

Bu yazıyı paylaş
İlgili Terimler :