Dolar : Alış : 13.5054 / Satış : 13.5298
Euro : Alış : 15.4799 / Satış : 15.5078

HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul6°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 645 İçerik Bulunuyor.

HABER

EĞİTİM-İŞ DİRENEN EMEKÇİLERİN YANINDADIR

18 Mayıs 2015 - 873 views kez okunmuş
Ana Sayfa » MYK Açıklamları»EĞİTİM-İŞ DİRENEN EMEKÇİLERİN YANINDADIR

Bursa’da Oyak Renault Otomobil Fabrikası’nda işçilerin sendika değişikliği ve ücret artışı talebiyle üretimi durdurmasının ardından Tofaş ve Coşkunöz işçilerinin ardından 1000 kişinin çalıştığı Mako işçileri de iş bırakarak direnişe başladı.

Sendikal mücadele tarihinde emekten yana, hakların kazanılması için onurlu mücadele görevi üstlenmiş farklı iş kollarında sendika örgütleri kurulmuş, bu sendikal örgütlenmeler süreç içerisinde sayısız kazanıma imza atmıştır.

İşçi sınıfının karşısında sermaye sınıfı da kendine göbekten bağlı sarı sendikalar kurdurarak, işçi sınıfının gücünü bölmeye kurgulanmışlardır. Metal işçilerinin başlattığı direniş bu sürecin en büyük örneğidir. Yandaş Sendika üyelerine toplu iş sözleşmesi adı altında hak kayıpları yaşatarak görevini yapmıştır.

Bursa’da metal işçilerinin ayağa kalkışı yandaş sendika-MESS hükümdarlığını sarsmıştır. Günlerdir direnen metal işçileri haklılıklarını netlikle ortaya koymuştur. Metal işçileri, örgütlü oldukları sendikanın kendilerinden habersiz olarak işverenle imzaladığı toplu iş sözleşmesini reddederek harekete geçmiştir. Metal işçileri, iktidarın ve sermayenin yandaşlığını yapan sendikadan istifa edip hakları için haklı mücadelelerini kendileri başlatmışlardır.

Mücadele birden bire ortaya çıkmamış, emekçiler; talepleri kabul edilmediği, hak kayıpları yaşatıldığı için, sorunlarına çözüm bulamadıkları için grev kararı almıştır. Metal işçilerinin; Çalışma saatleri esnetilmiş ve uzatılmış, ücret artışlarının istenen seviyeye gelmesi engellenmiş, işten atılmalar kitleselleşmiştir.

Metal işçileri, insanca bir yaşam için, emeklerini sömürtmemek için, çocuklarına daha güzel bir gelecek sunabilmek için grevi örgütlemektedirler.

İşçilerin yalnızca %9,68’inin sendikalı olduğu, yandaş sendikacılığın, taşeronlaşmanın yaygınlaştırıldığı, iş güvenliğinin hiçe sayıldığı ve işçi ölümlerinin arttığı bir dönemde, metal işçilerinin direnişi tüm emekçi sınıfının umudunu tazelemiştir.

Düşük ücret politikalarına son vermek, işverenlerin lehine olan sözleşmelere imza atan “sarı sendikalara” emek mücadelesinin doğru biçimini göstermek için, demokratik bir hak arama yöntemi olan grevi örgütleyen metal işçilerinin haklı mücadelelerinde yanındayız.

Haksızlığa karşı ortak mücadele vermek, emek dayanışmasının gereğidir. Sermaye güdümlü iktidarlar eliyle, ülkemizdeki emeğin sömürülmesi düzenine, emekçilerin “Birlik, mücadele ve dayanışma” ruhuyla karşı koyulacağına inanıyoruz. Bu nedenle Eğitim-İş olarak metal işçilerinin yanında olduğumuzun bilinmesini istiyor, haklı taleplerinin derhal karşılanmasını istiyoruz.

Bu yazıyı paylaş
İlgili Terimler :