Dolar : Alış : 13.5054 / Satış : 13.5298
Euro : Alış : 15.4799 / Satış : 15.5078

HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul10°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 645 İçerik Bulunuyor.

HABER

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NE SANDIKTAN ÇIKAN DEĞİL YANDAŞ REKTÖR ATANDI

03 Nisan 2015 - 911 views kez okunmuş
Ana Sayfa » MYK Açıklamları»İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NE SANDIKTAN ÇIKAN DEĞİL YANDAŞ REKTÖR ATANDI

Üniversite; özgür düşünceyle “gerçeğin” arandığı, sorgulamanın, tartışmanın, eleştirici düşünmenin öğretildiği, bilimsel düşünmenin yani aklın dogmaya üstünlüğünün ortaya konduğu, topluma da bu becerileri kazandırmaya çalışan eğitim kurumudur.

Üniversite; bilim aracılığıyla dünyaya, yeniliğe kapı açan, her türlü fikrin tartışılabildiği, yaratıcılığın gerçekleştirildiği, unvan ve makamların fazlasıyla önem taşımadığı, hiyerarşinin bulunmadığı, bilimsel özgürlüğün ve bilgi birikiminin oluştuğu bir ortamdır.

Ancak AKP hükümeti döneminde üniversiteler tamamen piyasa dinamiklerine teslim edilmek istenmiş, yükseköğretim de dahil olmak üzere eğitim hizmetlerinin ticarileştirilmesi, üretilen bilginin metalaştırılması, muhafazakârlaşma ve kadrolaşma, üniversite yönetimlerinin otoriterleştirilmesi yönündeki politikalarda artış olmuştur.

Siyasi iktidarın, bilim kurumlarında kendisine bağlı siyasal bir yapı oluşturma çabası ise rektör atamalarıyla kendisini göstermiştir. İstanbul Üniversitesi’nde yapılan rektörlük seçiminde öğretim üyeleri tercihini “Demokratik, katılımcı, özerk ve özgür üniversite” ilkeleriyle seçime giren Prof. Dr. Raşit Tükel’den yana kullanmış, YÖK Genel Kurulu ise hiçbir gerekçe göstermeksizin yaptığı sıralamada öğretim üyelerinin iradesini hiçe sayarak Prof. Dr. Raşit Tükel’i ikinci sıraya düşürmüştür. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, rektörlüğe seçimlerde birinci olan Prof. Dr. Raşit Tükel’i değil, ikinci sıradaki Prof. Dr. Mahmut Ak’ı atamıştır.

YÖK Başkanı ve Cumhurbaşkanı açısından atamada yine belirleyici unsur, rektör adayının AKP’nin yükseköğretim politikalarına pürüz çıkarmadan, destek sağlayabilmesi olmuştur. Cumhurbaşkanı sürekli millet iradesine, sandık iradesine, demokratik tercihe vurgu yaparken sandığa saygı ilkesi ve demokratik kamuoyu iradesi hiçe sayılarak gerçekleştirilen bu atama, “üniversite yönetimlerinde AKP’li olmayanlar yer alamaz” anlayışının göstergesidir. En çok oyu almasına rağmen atanmayan Raşit Tükel meşru rektördür. AKP iktidarının dayattığı antidemokratik uygulamalar ve keyfi görevlendirmelere bir an önce son verilmelidir.

Üniversitelerimizin yaşaması ve toplumsal işlevlerini yerine getirebilmeleri için özgür düşünce ve özerklik şarttır. Üniversitelerin özerk-demokratik bir yapıya kavuşması için 12 Eylül’ün bir parçası olan YÖK kaldırılmalı, üniversiteler hakkındaki kararlar üniversite bileşenleri tarafından verilmelidir. Üniversite bileşenleri, üniversiteler hakkında söz, yetki ve karar sahibi kılınmalıdır.

Eğitim-İş, üniversitelerin AKP’nin arka bahçesi haline getirilmek istenmesine karşı, YÖK’ün kaldırılması ve üniversitelerin kamusal ve demokratik bir anlayış temelinde yeniden yapılandırılması için, bilim insanları, eğitim emekçileri ve öğrencilerin sürdürdüğü mücadelenin, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yanında ve onlarla dayanışma içinde olacaktır.

Bu yazıyı paylaş
İlgili Terimler :