Dolar : Alış : 8.8240 / Satış : 8.8399
Euro : Alış : 10.3526 / Satış : 10.3712

HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 644 İçerik Bulunuyor.

HABER

İZMİR MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK !

24 Ekim 2014 - 832 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Şube Yönetim Kurulu»Özlük ve Hukuk»İZMİR MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK !

İzmir 1, 2, 3 Nolu şube başkanlarımız ve üyelerimiz, Manisa şube yöneticilerimiz, Tüm Yerel-Sen şube yöneticileri, Büro-iş şube yöneticileri, Genel Sağlık-iş Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, ADD Karşıyaka şube başkanı ve İzmir halkının katılımıyla İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde Genel Sekreterimiz Mehmet ALTINTOP tarafından basın açıklaması yapılarak suç duyurusunda bulunulmuştur. Genel Sekreter Mehmet ALTINTOP tarafından yapılan basın açıklamasında aşağıdaki konulara değinmiştir.

      AKP iktidarı her alanda yaptığı büyük tahribatlarla cumhuriyetin değer ve kazanımlarını tek tek yok etmekte ,son zamanlarda ise bu anlayışını pervasızca sürdürmektedir. Kendi hedeflediği toplumsal ve siyasal yapıya ulaşmak için demokrasi ve insan hakları gibi evrensel değerleri “araç” olarak kullanmakta her alanda olduğu gibi eğitim sistemimizi de ortaçağ karanlığına sürüklemektedir. Ülkenin temel kurumlarını kendilerine hizmet eden bürolar haline getirerek, cumhuriyetimizden buyana tüm toplum kesimlerinin ortaklaştığı kamu kurum ve iktisadi  zenginliklerimiz ortadan kaldırılmış, çalışma yaşamımız ise 3.dünya düzeyine inmiştir.

           Milli Eğitim’de yaptığı yasa ve yönetmelik değişiklikleri ile 4+4+4 eğitim sistemi ve seçmeli dersler yoluyla neredeyse tüm eğitim kurumlarını birer İmam Hatip Okulu haline getiren iktidar; bütün idari kadroları, tamamen yandaşlık esasına dayalı bir görevlendirme yöntemiyle doldurmuştur. AKP iktidarı için önemli olan eğitim sistemimizin sorunsuz işlemesi, çocuklarımızın nitelikli bir eğitim görmesi, eğitim emekçilerinin çalışma koşullarının ve ekonomik durumlarının düzeltilmesi değildir. İktidar,  652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname, Milli Eğitim Temel Kanunu, Talim Terbiye Kurulunun etkisizleştirilmesi, Milli Bayramlar Yönetmeliği, Yönetici Atama Yönetmeliği, Özel Okullara Destek Yönetmeliği, TEOG Sınav ve Yerleştirme Yönetmeliği ve müfredatlar üzerinde yaptığı değişikliklerle ülkemizin laik ve demokratik yapısını yok etmeye çalışmaktadır. Kendileri gibi düşünmeyen yöneticiler görevden alınmakta, öğretmenler arasında ayrımcılık yapılmakta ve son dönemde çıkardıkları Okul Öncesi-İlköğretim- Ortaöğretim Kurumlar Yönetmeliği ve Kılık Kıyafet Yönetmelikleri ile siyasi hedeflerine doğru hızla ilerlemektedirler. Bu anlayışa yönelik uygulamaların son örnekleri Trabzon, Konya, Mersin, Marmaris ve İzmir’de görmekteyiz.

      Türkiye’nin değişik bölgelerinde iktidarın müdürü olduğunu ispatlamaya çalışan kraldan çok kralcı  yöneticilerin; kız-erkek öğrenci mesafesini santim santim ölçmesi,  dersliklerin, yemekhanelerin, merdivenlerin haremlik-selamlık anlayışıyla kullanılmasına yönelik düzenlemeler yapması, etek giymek yasaklanırken okul öncesine kadar türbanın serbest bırakılması zihniyetine karşı mücadelemiz devam ederken, şimdi de çağdaş, bilimsel ve karma eğitime karşı kin ve nefret duygularıyla hareket eden, adeta cihat çağrısı yapan  İzmir İl Milli Eğitim Müdürünün tutumu işin hangi boyutlara ulaştığını çok açık göstermektedir.

       İzmir Milli Eğitim Müdürü olan Vefa Bardakçı’nın Konak Hasan Sağlam Öğretmenevi’nde  imam hatip ortaokul ve lise müdürleriyle yaptığı toplantıda; “İmam hatip liseleri ile ortaokulları ahlakın ve dinin simgesidir” dediği iddia edilen sözleri ile de diğer okulları yok saymış, ayrıca da ahlaksızlıkla itham etmiş olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti devletinin değil, adeta AKP’nin memuru olduğunu ispatlarcasına hareket eden , AKP yöneticilerinin genel zihniyetine uygun hareket eden müdür, farklı düşüncelere tahammülü olmadığını açıkça ilan etmiştir. Hakkında soru önergesi verilmesine neden olan konuşmasında: ”ateist ve komünistlere defol git buradan deyin, defterlerini dürün. Okullarınızda böyle yapanlar varsa, odanıza çekin kollarınızı sıvayın, baktınız olmadı önce siz sonra ben ifadesini alacağım. Gerekirse bunların re’sen tayinlerini çıkartırım.” diyerek ayrımcı, faşizan, hukuku hiçe sayan sözlerine herhangi bir tekzip ya da bu güne kadar tersi bir açıklama yapmayan bu müdür, bütün söylenenleri sahiplenmiştir.

        İzmir gibi Cumhuriyet devrimlerinin halk tarafından içselleştirildiği bir kentte sosyal ve siyasal durumu, kendi gerici ve ötekileştirici anlayışına dönüştürme planlarını İmam-Hatip okulları üzerinden yapmak istediğini “İzmir’de kanaat önderi sorunu var. İzmirlilerin aklı uyuşmuş dumura uğramış” sözleriyle ifade ederek hedefinin ne olduğunu açıkça ortaya koymuştur.

Anayasa ve yasalarla temel haklara ve ilkelere aykırı hareket eden müdür,

       Milli Eğitimin Genel Amaçlarında da belirtilen:

Türk vatandaşlarının ve Türk toplumunun refah ve mutluğunu arttırmak; öte yandan millî birlik ve bütünlük içinde iktisadi, sosyal ve kültürel kalkınmayı desteklemek ve hızlandırmak, nihayet Türk Milletini çağdaş uygarlığın yapıcı, yaratıcı, seçkin bir ortağı yapmaktır.”

       İlkesinin tersine toplumu, öğretmenleri, eğitim çalışanlarını etnik , mezhepsel ve fikirsel  yapısı üzerinden ayrıştırarak, ülkemizin ve milletimizin geleceğinde ciddi yaralar açan, parti görevlisi gibi hareket eden Vefa Bardakçı gibi sözde yöneticilere Milli Eğitimin hiçbir kurumunda görev verilmemelidir.

      Eğitim-İş olarak; öğretmenlerimizle ilgili yukarıda belirtilen sözleri söylediği iddia edilen İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa BARDAKÇI’nın acilen görevden alınmasını talep ediyor ve hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuyoruz.

Bu yazıyı paylaş
İlgili Terimler :