Dolar : Alış : 13.5932 / Satış : 13.6177
Euro : Alış : 15.2159 / Satış : 15.2433

HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul7°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 646 İçerik Bulunuyor.

HABER

MEB’de Artık Akıl Bilim, Hukuk Değil, Siyaset, Ticaret ve Rant Hakimdir.

05 Aralık 2015 - 806 views kez okunmuş
Ana Sayfa » MYK Açıklamları»MEB’de Artık Akıl Bilim, Hukuk Değil, Siyaset, Ticaret ve Rant Hakimdir.

MEB’de Artık Akıl Bilim, Hukuk Değil, Siyaset, Ticaret ve Rant Hakimdir.

Eğitim bir taraftan özelleştirilmeye çalışılırken diğer taraftan bilimden uzaklaştırılmakta, bazı sivil toplum örgütlerinin cirit attığı, bırakın dindarı kindar bir toplumun temelleri atılmaya çalışılmaktadır.

Bir çok kez dile getirmiştik MEB’de hizmet içi eğitimi H. Vakfı, yardım toplama işlerini İ. Vakfı, atama işlerini İ.Y. Cemiyeti ve E. Vakfı, okul dönüşümü işlerini T.GEV vakfı… yaparken malum sendikaları da bu işlerin organizasyonu ile meşgul olmaktadır.

Şimdi de karşımıza okullarda okutulacak kitaplar mevzusu çıktı ve belediyeler vasıtasıyla kitap dağıtılıyor. Belediyeler bırakın ricayı adeta emir veriyorlar artık okullara.

Belediye etkinliğine katılmayana ceza verenler bile var. Belediye başkanı konuşacakken kimse dışarı çıkamaz, gelenlerin imzası alınır… aklınıza ne gelirse. Öğretmenler gününde bile ayaklarına her okuldan bir temsilci çağırırılar. Örneğin Fatih Belediyesinin öğretmenler günü etkinliği olarak düzenlediği yemeğe okul müdürleri, her okuldan bir müdür yardımcısı, okul aile birliği başkanları ve her okuldan öğretmenleri temsilen bir öğretmenin katılması emrediliyor resmi yazı ile. Öğretmenler gününde ne işi var okul aile birliğinin ve yemeğe temsilen katılım nasıl olur anlayamadık?

İşte bu zihniyete çanak tutan, bunu destekleyen öncülük eden bir yapı  yönetiyor eğitimi.

Güngören Belediyesi bir kitap dağıttı 7/24 İlm-i Hal adında.

Kitabın önsözünde;

Yazdığı halde 11-13 yaş grubu öğrencileri olan İlköğretim 7-8.sınıf öğrencilerine dağıtılması talimatı verildiği gibi bu kitaptan ödüllü yarışma yapılacağı da yazılmış resmi yazıda. Ödül olarak da altın verileceği söylenmiş ayrıca.

Bırakın din ayrımını mezhep olarak bir Hanefi mezhebine göre hazırlandığı yazılı kitaptan dağıtmaktan geri durulmamıştır.

 

Pedagojik olmadığı, MEB onaylı olmadığı gerekçeleriyle itiraz eden öğretmenlerin uyarıları da önemsenmemiştir.

Kitapta Cennet, cehennem, cenaze, kefen, örtünme, kadınların özel günlerinde kirli olduklarından lohusalığa kadar bir çok konu işlenmiş. Bu konuların müfredatla da yakından uzaktan ilgisi yoktur.

Bu eğitimin geldiği noktalardan sadece bir tanesi.

Bu ilişkiler tamamen ticaret, siyaset, menfaat ve rant üzerine kurulu. Satın alan siyasi, satan ticari, dağıtan ya da dağıttıran makamsal menfaat gütmektedir.

İtiraz etmek, dağıtmamak akıllara dahi gelmemektedir.

Eğitim İş Sendikası olarak; Anayasanın eşitlik ilkesi, din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapılamayacağına yönelik yasakları, laiklik ve hukuk devleti ilkelerine tamamen aykırı hareket içeren bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Sorumlular hakkında her türlü hukuki girişimden geri durmayacağız.

Bunun için ilk olarak İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünden İnceleme/Soruşturma talep ettik.

Maksut BALMUK
Eğitim İş İstanbul 1 Nolu Şube Sekreteri

 

İl Milli Eğitim Müdürlüğüne verdiğimiz dilekçemiz.

EĞİTİM VE BİLİM İŞGÖRENLERİ SENDİKASI- İSTANBUL 1 NOLU ŞUBE

 

Sayı    : 000/001/                                                                                      02.12.2015

Konu   :Kitap Dağıtımı.

İSTANBUL İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Laik, Sosyal, Hukuk Devletidir.  Ve vatandaşlar arasında din, dil, ırk, cinsiyet… ayrımı yapılmayacağı anayasal güvence altına alınmıştır.

Hukuk devletinde hukuk kuralları hakim olması gerekirken hiçbir hukuki dayanağının olmasına imkan olmayan bir durum söz konusu olduğu gibi, laiklik ilkesi gereği din ayrımı dahi yapılmasını düşünmek mümkün değilken mezhepsel ayrıma varan yaklaşım ve uygulamalarla karşılaşmak Anayasayı açıkça çiğnemektir.

Güngören İlçesinde bulunan ortaokullarda 7. ve 8. Sınıfta okuyan öğrencilere Edam yayınlarına ait 7/24 İlm-i Hal adlı kitabın dağıtılması ve bu kitaptan ödüllü yarışma yapılacağının öğrencilere duyurulması Güngören İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün 16/11/2015 tarih ve 51666182-200-E.11720928 sayılı yazıları ile okullara bildirilmiştir.

Güngören Belediyesinin hediyesi olarak dağıtıldığı anlaşılan kitabın önsözünde;

“Bu eser, öğrenilmesi farz-ı ayn olan temel dini bilgileri sunan, Hanefi mezhebine göre hazırlanmış bir ”günlük hayat kılavuzu” dur.15 yaş ve üzeri gençler ve yetişkinler için hazırlanmıştır.”

Denildiği halde henüz 11-13 yaş grubunda olan  Ortaokul .7 ve 8. Sınıflara dağıtılmasına kim ya da kimler karar vermiştir?

Kitabın okullarda dağıtılmasının uygun olduğuna dair onay var mıdır?

Okullarımızda MEB onaylı olmayan kaynakların okutulması, dağıtılması tavsiye dahi edilemezken öğrencilere bu kitapların dağıtılmasının hukuki dayanağı nedir?

Yazıda geçen ödüllü yarışma düzenlenmesinde Milli Eğitim Müdürlüğünün rolü nedir?

Yarışma ile ilgili onay var mıdır?

Kitap hangi ilçelerde dağıtılmaktadır?

Bu kitaptan kaç tane teslim alınmıştır?

Kaç tanesi  dağıtılmıştır?

  • Yukarıdaki sorularla ilgili olarak 4982 sayılı yasa gereği bilgilendirilmemizi ve konu ile ilgili varsa onayların (uygunluk, dağıtım ve yarışma) gönderilmesini,
  • Bakanlık onayı olmayan kitapların dağıtımının sonlandırılmasını ve dağıtılanların toplanmasını,
  • Konu ile ilgili inceleme/soruşturma açılarak, yapılanın hukuka uygunluğunun, pedagojik olarak 7.ve 8. sınıflara uygun olup olmadığının inceletilmesini,
  • Konu ile ilgili sorumluluğu bulunanlar hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını,
  • Son dönemde artan belediye ya da bazı dernek ve vakıfların okullar üzerindeki ağırlıklarına ve okullardaki pedagojik olmayan faaliyetlerine son verilmesini

Ve sonucu hakkında bilgilendirilmemizi arz ederim.

  Ali SARAÇ

  Şube Başkanı

 

Bu yazıyı paylaş
İlgili Terimler :