Dolar : Alış : 13.6066 / Satış : 13.6311
Euro : Alış : 15.1536 / Satış : 15.1809

HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul7°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 646 İçerik Bulunuyor.

HABER

NEVRUZ BİRLİK VE BERABERLİĞİN SEMBOLÜ OLMALI

20 Mart 2014 - 1.113 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Anmalar»NEVRUZ BİRLİK VE BERABERLİĞİN SEMBOLÜ OLMALI

532aeed6eae56Bugün, baharın müjdecisi, birlik, beraberlik ve kardeşliğin sembolü dünyanın en eski ve en zengin barış ve dostluk bayramını kutluyoruz. Nevruz, yani “Yeni Gün”, hayatın akışı içinde bireyin ve toplumun ruhunda oluşan, kırgınlıkları, hüzünleri arındırma günü.

Yaşadığımız coğrafya hiçbir coğrafyada olmayan kültürel zenginliklerle doludur. Pek çok kültür ve uygarlık bu coğrafyada doğmuş ve buradan dünyaya yayılmıştır.

Bu zenginliklere sahip olmak için pek çok topluluk tarih boyu birbiriyle çatışmış, yıllarca süren savaşlar yaşanmıştır. Ancak bir taraftan bu paylaşım kavgası sürerken, bir taraftan da farklı inançlar ve etnik yapılar bir arada yaşama olanağı bulmuş ve ortak yaşama kültürü oluşturmuşlardır. 

Ne yazık ki günümüzün siyasal aktörleri ve özellikle iktidar partisi ayrıştırma politikası izlenmekte; nefret söylemleri, sürekli ‘biz ve onlar’ ayrımcılığı, düşmanlaştırıcı ifadelerle halkımız birbirine karşı kışkırtılmaktadır.

Öte yandan bölgemiz ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Gözünü bölgemize diken emperyalist güçler bir taraftan ülkemizde etnik ve dinsel ayrımcılığı körüklerken diğer taraftan Ortadoğu’yu yeniden biçimlendirmeye çalışmaktadır. Irak, Suriye ve bütün kuzey Afrika ülkelerinde yaşananları bu bağlamda değerlendirmek gereklidir. ABD ve AB’nin bölgemizi küresel politikalarına uygun olarak yeniden düzenleme projesinin farkında olmak son derece önemlidir. Çünkü bu coğrafyanın merkezinde bulunan Türkiye, bu olaylardan en çok etkilenecek ülkedir.

Nevruz kutlamalarının sevinç ve mutluluk getirmesi yerine, çatışma ve gözyaşı getirmesi bu bağlamda düşünülmelidir. Barışın ve kardeşliğin sembolü olan Nevruz’u şiddetin bir parçası haline getirenler, yakın bir gelecekte bunun ülkemizi büyük felaketlere sürükleyebileceğinin farkında olmalıdırlar. Çünkü bu coğrafya büyük uygarlıkların ortaya çıktığı bir coğrafya olduğu gibi, büyük çatışmaların da olduğu bir coğrafyadır. Bu gerçek asla göz ardı edilmemelidir.

Bu nedenle Nevruz’a ulusal bir bütünlük içerisinde sahip çıkmak yaşadığımız çatışma konusu olan pek çok sorunu da kendiliğinden çözecektir. Bu coğrafyanın insanları, Nevruz’u ayrışmanın değil, birlik ve beraberliğin sembolü olarak kutlamalı ve yaşatmalıdır.

Emek örgütü olmanın bilinciyle vereceğimiz antiemperyalist mücadelede her zaman, ayrışmayı değil, bütünleşmeyi; çatışmayı değil uzlaşmayı ve sınıf bilinciyle ortak mücadele etmeyi savunmak gereğine yürekten inanıyoruz. Ancak o zaman Nevruzun gelişini büyük coşkuyla karşılayıp o heyecanı yaşamamız mümkün olacaktır.

Eğitim-İş olarak baharın sevincini, özgürlüğün coşkusunu ve emperyalizme karşı ortak mücadele edebilmenin heyecanını yaşadığımız Nevruz Bayramı’nı kutluyor; Ulusumuza ve tüm Ortadoğu halklarına özgürlük ve iyilik getirmesini diliyoruz.

                                                                                             MERKEZ YÖNETİM KURULU

Bu yazıyı paylaş
İlgili Terimler :