Dolar : Alış : 13.5054 / Satış : 13.5298
Euro : Alış : 15.4799 / Satış : 15.5078

HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul6°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 645 İçerik Bulunuyor.

HABER

OKUL PANSİYONLARI YÖNETMELİĞİNE DAVA AÇTIK

16 Ocak 2017 - 555 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Şube Yönetim Kurulu»Özlük ve Hukuk»OKUL PANSİYONLARI YÖNETMELİĞİNE DAVA AÇTIK


Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği
25.11.2016 tarih ve 29899 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Yönetmelikte, parasız yatılılık ve bursluluk kontenjanlarında öğretmen çocuklarına ayrılan kontenjan yüzde 15’den yüzde 5’e düşürülmüştür.  Kurumsal anlamda Bakanlığın kendi personeli ve ailesine tanıdığı bu imkanın törpülenmesi yanlıştır. Bununla birlikte bu kontenjanın yalnızca Bakanlığa bağlı “ilköğretim ve ortaöğretim” kurumlarında görev yapan öğretmenlerin çocuklarına tanınması da doğru değildir. Yani Bakanlığa bağlı mesleki eğitim merkezleri, halk eğitim merkezi, anaokulu, öğretmenevi … gibi ilköğretim ve ortaöğretim kurumları dışındaki kurumlarda görevli olan öğretmenlerin çocukları bu imkandan faydalanamayacaktır. Öğretmenin görev yaptığı kuruma bakılmaksızın tüm öğretmen çocuklarına bu imkan sağlanmalıdır.

Bir başka mağduriyete neden olacak husus da okul pansiyonlarında belletici ve nöbetçi belletici öğretmenlik görevi, pansiyonun bağlı olduğu okul öğretmenlerine resen verilmektedir. Söze konu bu resen görevlendirmeye ilişkin hüküm bu görevi y
ürütecek öğretmenler için oldukça külfetli ve mağdur edici bir görevlendirmedir. Bazı durumlarda okulun öğretmen sayısına göre haftanın 3 günü belki 4 günü akşamları okuldan sonra bu öğretmenlere resen bu görevler verilecektir. Burada olması gereken öncelikle istekliler arasından bu görevlendirmelerin yapılmasıdır.

Öğretmenlerin mağduriyetine neden olan anılan yönetmelik hükümlerinin iptali amacıyla Sendikamızca Danıştay nezdinde dava açılmıştır.

MERKEZ YÖNETİM KURULU

 

Bu yazıyı paylaş
İlgili Terimler :