Dolar : Alış : 9.2667 / Satış : 9.2834
Euro : Alış : 10.7375 / Satış : 10.7568

HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul17°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 24 Kategoride 644 İçerik Bulunuyor.

HABER

TOROSLARIN ÖYKÜLERİ ÖKSÜZ KALDI

03 Mart 2015 - 792 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Anmalar»TOROSLARIN ÖYKÜLERİ ÖKSÜZ KALDI

HOŞÇAKAL KOCA ÇINAR HOŞÇAKAL !

Büyük yazarımız Yaşar Kemal solunum yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede, yaşam mücadelesini kaybetti. Bu haber ulusumuzun tüm kesimlerinde derin üzüntüye neden olmuştur.

Türk Dilinin en büyük ustalarından biri olan Yaşar Kemal, arkasında çok büyük izler ve ışıklar bırakarak gitti. Karıncanın su içişini, yoksul köylülerin başkaldırısını, ağaya direnişin öyküsünü dilimizde en güzel o anlattı . Çukurovalı fukara ırgatın, Toroslardaki gariban göçerlerin dili oldu. Bunların öykülerini, destanlarını, acılarını halkımızla buluşturdu. Ulusumuzun bu değerlerini tüm dünya ile tanıştırdı.

Yapıtlarıyla olduğu kadar aydın kimliği ile de halktan kopmayan Yaşar Kemal, Anadolu’nun yetiştirdiği toplumcu yazarlarımızdandır. Torosların öykülerini, masallarını, ataerkil yaşam tarzının kapitalizmle tanışmasını ve dönüşümünü, İnce Memet’le ağalığa, sömürü düzenine başkaldırıyı anlatmıştır.

Yaşar Kemal, tüm yazılarında umudu yeşertmiş, okurlarının savaş karşıtı olmasını dilemiş, dürüstlüğü öğütlemiş, yoksulluğun bütün insanlığın utancı olduğunu her konuşmasında haykırmıştır.

Eğitim-İş olarak büyük ustanın vasiyetini tüm üyelerimizle uyguladığımızı, uygulamaya devam edeceğimizi ifade ediyor ve tüm ulusumuza başsağlığı diliyoruz.

Edebiyatımızın büyük ustası, Anadolu’nun sesi ve sözü ışıklar içinde uyu.

Bu yazıyı paylaş
İlgili Terimler :