Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :

HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 25 Kategoride 648 İçerik Bulunuyor.

HABER

YOLSUZLUK SKANDALINI PROTESTO ETTİK

25 Aralık 2013 - 13.847 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Anasayfa»YOLSUZLUK SKANDALINI PROTESTO ETTİK

      Eğitim-İş İstanbul Şubeleri, Cumhuriyet’in en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna adı karışan AKP Hükümeti’ni Bakırköy Özgurluk Meydanında protesto etti.

     Eğitim-İş 1,3 ve 4 No’lu Şube başkanları Ali Saraç, Erkan Aksoy, Zekeriya Çakmak ile Şube Yöneticileri ve 1 Nolu Şube Yöneticileri, Sevil Kahraman, Gökhan Çileli, Gurtan Cantekin, Barış Kısa, Barış Yılmaz,Murat Akıllı’nın da katıldığı eylemde, ”var mısın,yok musun” adlı yarışma duzenlendi. Yarışmacılar kutusunu açtırdığında kutusundan, İktidarın yolsuzluğa adı karışan vekilleri çıktı, kendi kutusunu açtıran yarışmacının kutusundan ise iktidarın kendisi ve iktidarla işbirliği yaparak ruşvet veren azeri işadamı çıkarak, yetkililere dolar dağıttı. Kutularına giden yarışmacıların karşısına iktidar yetkilileri çıkması üzerine, yuhhh sesleri arasında, eğitim emekçileri, Her yer rüşvet her yer yolsuzluk ,sloganları atarak,yolsuzluk skandalını sloganlar eşliğinde protesto etti.

      “Yolsuzluğunuz, Yoksulluğumuzdur. Hükümet İstifa” sloganıyla gerçekleştirilen eylemde, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Her yer ruşvet her yer yolsuzluk”, “Kutudan Rant çıktı”, “AKP’nin hortumu boynuna dolandı”, sloganları atıldı. Basın açıklamasına, ADD, TGB,TLB, CHP ve HKP de destek verdi.

      Eğitim-İş 1No’lu Şube Başkanı Ali Saraç burada yaptığı basın açıklamasında, Türkiye genelinde tüm Eğitim-İş binalarına “Yolsuzluğumuz, Yoksulluğumuzdur. Hükümet İstifa” yazılı pankartların asıldığını belirtti. Aksaray’da sendika binasına asılan pankartın ise Valilik emriyle kaldırıldığını söyleyen Ali Saraç, “Bir pankarttan bile korkan hükümetle karşı karşıyayız” dedi.

AKP RÜŞVET VE YOLSUZLUKLARIN ALTINDA KALMIŞTIR

      Ali Saraç, yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla mücadele edeceğini öne sürerek iktidara gelen AKP’nin, geçen 11 yıl içinde yolsuzlukları devletin tüm kurumlarına yaydığını, ulusumuzun zenginlik kaynaklarını küresel sermayeye peşkeş çektiğini, haklarını gasp ettiği emekçileri yoksulluğa mahkûm ettiğini, halkın en masum demokratik taleplerini de yasaklar ve tutuklamalarla sindirmeye çalıştığını vurguladı.

      Cumhuriyet tarihinin bu en büyük yolsuzluk ve rüşvet iddiası sonucunda, AKP’nin sıcak para trafiği ile ayakta duran, üretimden uzak ve sahte verilerle kamuoyuna sunduğu ‘ekonomik başarılarının’ asılsız olduğunun anlaşıldığını kaydeden Saraç şunları söyledi:

     “Halkımız yoksullukla boğuşurken, yandaşlarını ihya etme çabası içinde olan AKP iktidarının yalan ve talana dayalı düzeni de çökmüştür.

     Eğitim-İş olarak, uzun süredir AKP siyasetinin yolsuzluk batağına saplandığını, çok da uzak olmayan bir zaman dilimi içerisinde rant paylaşımının menfaat çatışmalarına dönüşeceğini ve AKP’yi paramparça edeceğini ifade ediyorduk. AKP’nin, Cumhuriyet tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ile karşı karşıya kalmasının ardında her ne kadar Cemaat-AKP çekişmesi var gibi gösteriliyor olsa da aslında bu yaşananlar, vahşi kapitalizmin hizmetkârı olan AKP hükümetinin neo-liberal politikalarının yarattığı kokuşmuşluğun kaçınılmaz sonucudur. Bu aldatmacalar ülkemizin kaynaklarının uluslararası sermayeye peşkeş çekildiği gerçeğini örtemez.

     Sebebi ne olursa olsun, ortada çok büyük bir pisliğin olduğuna en küçük kuşku yoktur. Garip-gurebanın, tüyü bitmemiş yetimin hakkını savunma iddiasında olan AKP iktidarı, ortaya çıkan rüşvet, talan ve yolsuzlukların altında kalmıştır. Kısa süre önce de Başbakanlık Başdanışmanın kardeşinin bulaştığı yolsuzlukla sarsılan AKP ve çevresi, cumhuriyet tarihinde bir benzerine daha rastlanmayacak ölçüde vahim iddialar içeren tablodan  ‘adli süreci bekleyeceğiz’ değerlendirmesiyle sıyrılamayacaktır. Soruşturmayı yürüten savcı ve emniyet mensuplarına operasyon düzenleyerek olayın üzerini örtmeye çalışmak, Başbakan’ı ve AKP’yi çok daha karanlık bir aşamaya taşıyacak, soruşturmanın kendilerine ulaşmasını engelleyemeyecektir. Bu skandalın her aşamasının içerisinde olduğuna inandığımız başbakan ve çevresi, oluşturdukları bu yolsuzluk bataklığının içerisinde boğulacaktır.

     İktidar mensuplarının, kamuoyunun önünde adeta hiçbir şey olmamış gibi davranmaları, yolsuzluk soruşturmasını etkisizleştirmek için planlar uygulamaları, büyük önder Mustafa Kemal’in Gençliğe Hitabesi’ndeki ‘Bütün bu koşullardan daha acı ve daha tehlikeli olmak üzere, ülkenin içinde iktidara sahip olanlar duyarsızlık, sapkınlık ve hatta ihanet içinde bulunabilirler’ tespitindeki haklılığı bir kez daha ortaya koymaktadır.

 

AKP’NİN KOKUŞMUŞLUĞU ÖRTMEYE ÇALIŞMASI NAFİLEDİR

     Bugüne kadar ortaya atılan yolsuzluk iddialarının üstünü örtmeye çalışan, ülkeyi açık cezaevine çevirerek, kendine karşı olan tüm muhalif kesimleri yasaklarla, baskılarla sindirmeye çalışan siyasal iktidar, artık yolun sonuna gelmiştir. Sayıştay raporlarını gizleyen, bu raporları TBMM’den kaçıran,  AKP iktidarının artık bu kokuşmuşluğu örtmeye çalışması nafiledir.

    Bakan çocuklarının gözaltına alındığı bu rüşvet ve yolsuzluk operasyonun ardından Başbakan’ın derhal istifasını sunması kaçınılmaz olmuştur. Bu gelişmeler karşısında emekçilerden yana olan güçlerin ‘Cemaat-AKP kavgası’ deyip sessiz kalması doğru bir tavır olmayacaktır. Yerel seçim sürecine girdiğimiz bu dönemde emekçilerden yana tüm demokrasi güçlerini, halkımızı Cemaat-AKP ikileminden kurtaracak bir iktidar alternatifi yaratmak gibi tarihsel bir görev ve sorumluluk beklemektedir.

    Eğitim-İş olarak artık patlayarak dışa vuran bu kokuşmuşluğa karşı ‘Hükümet istifa’ söylemiyle tüm demokrasi güçlerini temiz Türkiye’nin kurulması yolunda birlikte hareket etmeye davet ediyoruz.”

  DSC00755

 

Bu yazıyı paylaş
İlgili Terimler :